Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

W ruchu drogowym pojawia się coraz więcej pojazdów. Mimo, że konstruktorzy starają się przeciwdziałać i minimalizować zagrożenie montując w swoich samochodach coraz nowocześniejsze systemy wspierania kierowcy, takie jak system kontroli trakcji, ABS, udoskonalone belki przednie, tylne oraz wzmocnione słupki (A, B, C) to zagrożenie jest na tyle wysokie, aby go nie lekceważyć.

Ze względu na rozwój technologiczny w branży motoryzacyjnej strażacy mają mimo wszystko „pełne ręce roboty”, gdyż wzmocnione np. słupki pojazdu, które są wstanie uratować życie pasażerów stanowią również przeszkodę w przypadku próby ich uwolnienia.

W dniu 02 kwietnia odbyło się na złomowisku w Starym Targu wewnętrzne szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego prowadzone przez doświadczonych już strażaków naszej jednostki, w tym druha Marcina Antoniaka, który w tym dniu kompleksowo wyjaśniał techniki uwalniania osób poszkodowanych z pojazdów za pomocą podręcznego sprzętu strażackiego i urządzeń hydraulicznych.